В наш непростий час дуже у пригоді стала би нам правдива і повна Історія України, зокрема про Атилу та гунів.
У 2017 році київське видавництво Темпора видало невелику науково-популярну книгу "Воїни степів. Гуни на території України" Олесі Жданович, 74 сторінки великого формату, кандидата історичних наук, докторанта Київського національного університету імені Тараса Шевченка . П. Олеся дотримується фактично старих антиукраїнських схем, міфів про те, що гуни є пришельцями з-під далеких китайських границь.Дивно, як тоді гуни нічого китайського не привезли на наші землі ?:)) А раз так, то гордитися тут особливо нічим.
На сторінці 8 Олеся згадує авторів, які писали про гунів - Філосторгія і далі:
" Про гунів також писали Євнапій, Євагрій Схоластик, Прокопій кесарійський, Пріск Панійський, Агафій Міринейський, Амміан Марцеллін, Зосим, Йордан, Менандр
протектор".
Але чомусь у цьому списку немає важливого автора, пізньоантичного історика та християнського теолога, і секретаря римського папи Лева Вевикого - Проспера Аквітанського, який зокрема написав - " Всесвітню хронологію" і був свідком переговорів Лева із Атилою.
Десь у червні 451 року Атила погромив велике римське ійсько із союзниками на чолі з Аецієм на Каталаунських полях у Галлії ( нині Франція).
А у 452 році Атила завойовує всю Північну Італію, і на переговори до нього приїздить сам папа римський Лев. О. Жданович С.46 цитує тут Йордана "Гетика" 222-223 про це посольство:
" Прийшов до нього сам папа Лев на Амбулейське поле в провінції Венетій, там де річка Мінцій пересікається натовпами мандрівників. ..Атила припинив тоді буйство свого війська і повернув туди, звідки прийшов, вирушив у дорогу за Данубій, давши обіцянку зберігати мир."
Проспер Аквітанський зокрема пише, що на переговори з папою Левом прибули ще префект Тригецій та консул Авієн. Побачивши Лева - Атила дуже був радий, що й "зупинив війну і пообіцяв мир і пішов за Дунай" ??
Що ж сталося на переговорах: чи Атила виявився ревним християнином, чи папа Лев навів переконливі аргументи проти війни ???
Просто було сплачено данину Західно-римською імперією Атилі і його різнонародному війську. Про це конкретно писав Пріск Панійський :
" Підкоривши Італію Атила повернувся додому і оголосив війну східним римським господарям, бо данина обіцяна Феодосієм не була вислана."
Майже через століття візантійський історик Прокопій Кесарійський у своїй "Війні з вандалами" кн. !,4, 29 , писав таке:
"Після смерті Аеція, Атила не мав собі рівного противника і безперешкодно руйнував всю Європу, і підкорив собі обидва римські царства, заставив їх платити собі данину, і кожен рік ввасилекси відправляли йому гроші ".
Чомусь де які думають, що тут Прокопій допустив помилку, бо Атила помер раніше ??
Ні, це просто західні римляни "поховали" Атилу скоріше від Аеція, якого убив сам імператор у 454 році... хоч таким чином поставити Аеція вище Атили.
Просто Прокопій таким чином трошки привідкрив правду, щоби посміятись із вигадок західних римлян.
Отож, що ми маємо ?? Наші далекі предки кілька сотень років воювали з Першим Римом, а видатний гунський (скіфський) цар Атила заставив обидва Рими платити нашим предкам данину !!!
Ось, про що мають говорити, показувати, розказувати наші нинішні історики, політики та інші діячі.
Очевидно, було би варто зібрати усі згадки про гунів, Атилу в усіх давніх авторів в одну паперову та електронну книгу із відповідни ми коментарями і відступами і т.п. ... і видат и, щоби нарешті брехні, антинаукові міфи проти гунів, Атили стали очевидними для усіх.
Це ж наша яскрава і значуща Історія !
Газета "Історія плюс" за лютий 2020 р. н.65 публікувала статтю Олега Стецишина "Аттіла: похід на Рим.." С.12...
ВідповістиВидалитиДякую , будемо знати !
ВідповістиВидалити