вівторок, 5 червня 2018 р.

Гуни ходили в гунях і гуньках.

       Незвичайна , назва народу "гуни" змусила французького вченого   сходознавця Дегіня ще в середині 18 ст. звернути свій погляд в китайську історію, де він побачив початок гунського народу. З цього припущення і виникла ціла теорія, яку і посьогодні сповідують більшість вчених  про китайське коріння гунів.
       Зовсім мало є дослідників, які говорять про слов,янське коріння гунів. На користь останніх  промовляє і ця нова, досить таки сенсаційна гіпотеза.
       Як відомо з минулого, часто народи - давали своїм сусідам (іншим народам) свої назви, нехтуючи їх самоназви. Часто ця назва мала образливі, принизливі нотки, крім цього   ці назви і попадали у різні державні хроніки (тобто у писану історію).
        Так, як назва  "гуни" є чужинецькою по-відношенню до слов,янських народів, то у всій Слов,янщині ви не знайдете ніяких похідних топонімів, будь-то  назва  річечки, горба чи якоїсь долини.
        Правда, як  пише сучасна дослідниця "Українського народного одягу" Київ 1996 р. с. 80 Катерина  Матейко, що " гуня"  -термін загальнослов,янський і в більшості означає верхній одяг із грубого сукна на подобі  теперішнього плаща.  В подібному одязі у Візантійській імперії (звідки і більшість вісток про гунів, ходили пастухи, - бідніше населення. Для візантійців подібний одяг був символом відсталості, варварства.
        Тому візантійці даючи свою назву слов,янським племенам вклали в цю назву не тільки характерну рису їх одягу, але своє ставлення до них...


         Ця       .стаття була написано ще 17 вересня 2000 року   і здається   ніде не була надрукована.

9 коментарів:

  1. Та це ж такий "просунутий" модний сьогодні і стильний одяг - гуни і гуньки !!!!
    Його ніде не знайдеш. Ні за які гроші !

    ВідповістиВидалити
  2. Чого ж - гуцули продають, як сувернірний...:))

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. В гунях ходили лемки. Це був виключно зимовий одяг шерстю назовні. Всі родичі по батьковій лінії - лемки. І це слово вживалося в нашій родині не як екзотичне , а як щось цілком зрозуміле
      буденне і звичайне.

      Видалити
    2. Дякую за коментар пані Лілія !!! Гуннами нас називали чужі народи, то вони мовили - так як їм виходило !!!

      Видалити
  3. Всі ж знають, що то сувенір... та хтось їх виготовляє всім пересічним людям, щоби не на продаж, а прості - без принтів і прикрас , та й з не крашеної натуральної шерсті ?

    ВідповістиВидалити
  4. А якщо краски - натуральні ...??? Красота...

    ВідповістиВидалити
  5. Зараз всі краски штучні, і будуть їхні плями на одязі ? чи від дощу почнуть линяти ? Та нічим потім не докажете !

    ВідповістиВидалити
  6. Дякую за коментар п. Володимире !!!

    ВідповістиВидалити