( антиукраїнський космос )
Сьогодні шукаючи одну книгу, потрапила в руки інша, у якій йдеться без перебільшення паплюження Мартинівського скарбу, зокрема тої вишивки. Книгу написав Яків Гордієнко "... 50 нарисів з українського примарознавства" Київ Дуліби 2014 , 216 сторінок.
38 примарою у цій книзі, сторінки 144-147 виступає "Вишиванка", де автор Гордієнко спростовує тезу : "Вишиванка - споконвічний елемент української народної культури".
Гордієнко спирається на дослідження однієї росіянки (?), щодо вишитої української сорочки, зокрема йдеться про срібних чоловічків з Мартинівського скарбу.
Отож, що не так по Я. Гордієнку з вишивкою з Мартинівського скарбу :
1. Вишивка на срібних чоловічках подібна на вишиту "манішку української сорочки". але з самої "подібності" не можна робити "глобальні висновки".
Мій коментар: Прикраси на грудях людини у вигляді ланцюга, пекторалі, медальонів і т.п. , вишивка краю одягу - мають зовсім відмінний вигляд від вишитої даної сорочки .
2. "... чи саме словян зображують ці фігурки - чи саме в сорочки ( а не каптани) вони одягнені ?"
Мій коментар: Фігурки срібних чоловічків були знайдені разом із характерними прикрасами, які носили ранні словяни. Каптан (кафтан - рос.) це мається в основному верхній довгополий одяг. Навіть, якщо чоловічки заправили поли каптанів у штани - то вишивка каптана залишилась !?:))
3. "... їх на повному серйозі вважають зображенням інопланетян , оскільки їх головні убори надзвичайно схожі на космічні шоломи..."
Мій коментар: Далі, на повному серйозі Я. Гордієнко мав би подати точку адресу того, хто це придумав, але цього немає !?? Це у публіцистиці є такий дешевий прийом - коли на основі чогось неймовірного чи дурного прикладу красять усіх нормальних в один колір.
4. Далі говориться про "сільську вишиту сорочку", яка появилась після заміни курних печей на напівкурні і сталося це лише в кінці 18 ст. ..
Мій коментар : Тут Гордієнко суперечить сам собі - бо говорив, що " вишите вбрання ... вважалося розкішшю".. Але хтось говорив, що ті срібні чоловічки з Мартинівського скарбу зображують простих сільських парубків !?:))
Наші науковці крім Мартинівського скарбу перераховують ще вісім подібних скарбів тих часів - І. О. Винокур, Д. Я. Телегін "Археологія України" Тернопіль 2008, С. 302..Тобто в цілому Мартинівський скарб не якимось відокремленим та унікальним.
Варто, напевно Україні видати розкішний фотоальбом з тими всіма мартинівськими скарбами, написати справжні наукові коментарі і спростування, подати усі "космічні" і некосмічні версії у додатках. Частину тиражу альбому надрукувати англійською мовою, бо частина Мартинівського скарбу є у знаменитому Британському музеї !!!
У знаменитій золотій скіфській пекторалі, два центральних персонажі шиють не просту куртку і мають у руках голки ! А десь через одну тисячу років, наші предки навчилися вишивати, маючи голки !!!:))
Шановного Автора цікаві ствердження, наповнені неабиякими знаннями,
ВідповістиВидалитиє дуже привабливі і захоплюючі - одраз обиратиму їхній напрямок ...
Якийсь дуже похвальний комент. ???
ВідповістиВидалитиДуже-дуже похвальний комент, адже пан Автор заслуговує на нього !
ВідповістиВидалитиА більш ніхто із звичайних, як і незвичайних Українців, не взмозі створювати подібні тексти високого рівня і зміста !!!