Сьогодні нам дуже бракує правдивих знань про Скіфську історію. Адже й досі гуляє у науковому світі міф про те, що "непереможність скіфів" - це вигадка давніх авторів !?
Читаємо українського воєнного історика Валерія Грицюка "Військо скіфів. (озброєння, організація війни та воєнне мистецтво)" Київ-Чернівці 2009 рік видання:
Сторінка 17 : " Антична літературна традиція ідеалізувала скіфів, за скіфами міцно закріпилась слава непереможних .... Понад 300 грецьких письменників залишили свої свідчення про скіфів".
Сторінка 20 : " Він (Страбон), вслід за Геродотом, відноситься до засновників античної літературної традиції щодо скіфської непереможності".
Досліджуючи Скіфську історію з січня 1992 року тільки ось тепер мені прояснився план Дарія Першого по захопленні Скіфії у 519 р. до н.е..
Геродот у цій справі дуже все перекрутив, прибрехав, щоби справжня Історія Скіфії була подібна на вигаданий міф.
Геродот кн.4,89-90-91 повідомляє, що Дарій із своїм військом "пішов в глиб Фракії, до ріки Теар, а джерел тих там було 38 із теплою і горячою водою, і знаходилися вони на два дні шляху (60 км сьогодні) від міста Аполонії ( нині Созополь) причорноморське місто, пробув він біля джерел три дні і поставив кам*яну селу з написом, що тут був "... цар Персії і всього материка (Азії)" !?
Геродот тут відверто бреше, бо нічого геологічно-подібного в районі Созополя-Аполонії немає ! 40 джерел із температурою плюс 76 градусів за Цельсієм є в нинішньому місті Кюстенділ (Болгарія). Від Созополя до Кюстенділа прямо по карті буде 410 кілометрів - це фактично на західному краю Болгарії-Фракії.
Геродот тут бреше про Дарія, щоби применшити його військовий талант, адже йти військом чорноморським побережжям Дарію було би набагато безпечніше і простіше.
Згадаймо Геродота кн.4,98 де він пише, що Дарій дав іонійцям ремінь із 60 вузлами, щоби вони таким чином відраховували час (дні). А те, що відомий нині на весь світ Бехістунський напис Дарія зроблений на трьох мовах : перській, еламській, вавілонській - говорить про його імперську канцелярію досить багато ...
Коли Дарій отримав пошту (дари) скіфів (Геродот кн.4,131-132) він сам (?) взявся розгадувати значення тих дарів і спозорився б, очевидно, перед усіма своїми підлеглими царями, полководцями і т.п.
За попередником Геродота - Ферекідом, над значенням дарунків спочатку роздумував тисячник (полковник нині) Оронтопаг.!
Геродот кн.4,93 пише, що фракійські племена: скірміади та ніпсаї піддалися Дарієві без бою..
Очевидно, що та кам*яна стела із написом Дарія була ним зроблена щей для того, щоби скіфська розвідка донесла скіфським полководцям про перебування тут в (Кюстенділі) самого Дарія ( про його сміливість). Підкоривши без військових сутичок Фракію Дарій отримав усю ресурсну базу для підтримки свого війська при поході у Скіфію. Адже завдяки грекам він непогано знав, що степові причорноморські райони Скіфії його військо не зможуть прогодувати зовсім. Тому Дарій у межиозер*ї Кагула і Ялпуга будує "вісім великих укріплень" на віддалі одне від одного 60 стадій ( це трошки більше 10 км нині) і вони досить точно вкладаються у відстань від Дунайської переправи до м. Болграда ( де був Дарія табір).. Ці укріплення були потрібні Дарію для безперебійного постачання його війська у верхів*ї озера Ялпуг, де він чекав на генеральну битву із скіфським військом ! І недаром скіфські стратеги для знищення цих укріплень і переправи кинули у бій третину свого війська. А те, що Геродот кн.4,124 - поміщає ці вісім укріплень Дарія десь у нашому Приазов*ї - це для того щоби заплутати хід самої скіфо-перської війни і черговий раз показати недолугим перського царя...
За Геродотом кн.4, 128 скіфи нападали на персів коли ті сідали поїсти, нападали навіть у ночі, а ще перська кінота завжди втікала від скіфської. Величезне військо Дарія у "Болградському " таборі залишилося без ресурсів, тобто попало у своєрідні пастку, яку створили для нього скіфські стратеги. Очевидно, що Дарій у Скіфію приперся десь у другій половині літа - коли Буджацький степ вигоряє і зеленої трави немає, а вся звірина ховається де може...
Тому із "найкращою частиною війська" - Геродот кн.4,135 Дарій втікає з болградського табору до Дунайської переправи....
А чи багато наших дослідників, науковців уважно читали Арріана "Похід Олександра" кн.4,4 де сам Олександр Македонський говорить: "...краще йому піти на смерть, коли він підкорив майже всю Азію, ніж стати посміховищем для скіфів, як став колись ним Дарій, батько Ксеркса..."
Очевидно, ще перебуваючи у Фракії Дарій посилав сватів до головного скіфського царя, про це пишуть Помпей Трог і Йордан. Але скіфи-готи відповіли з погордою на його родичання (Йордан). Вірогідно, що Дарій хотів спочатку залякати скіфів в той час своїм величезним військом і добитися стати хоча би швагром, щоби пізніше якось впливати на політику Скіфії...
"Непереможність скіфів" - це не вигадка давніх авторів, це була тогочасна реальність скіфського воєнного генія !!!
Автор видалив цей коментар.
ВідповістиВидалитиdajkyu..
ВидалитиНе має того бути , щоби чимало різних і відомих істориків, письменників і навіть літописців в різні часи вигадували неправдиві відомості про стародавніх народів, які жили на своїх землях в відповідні часи … Ці народи були скіфами, а їхні землі звались - Великою Скіфією, Європейською Скіфією, а ще - Царською Скіфією !
ВидалитиПроте, прийшов Час, коли ці землі стали називатись просто і велично - Україною !!!
Скіфи на протязі століть пережили дуже нелегкі часи, і вони не тільки жили-існували. Їм нерідко випадала нелегка доля виборювати свої території від чисельних ворогів, битися з ними в жорстоких битвах і досягати значних перемог!
Втім, здебільше відомостей, збережених історією про навали ворогів на Скіфію, торкаються Першої та Другої скіфсько-перських війн, в яких скіфи продемонстрували блискучі перемоги над персами. А також і свої неабиякі воїнські стратегічні здібності, кмітливість і гострий розум, що безсумнівно здобувало їм перемогу над ворогами !
І все ж, головне історичне значення європейських скіфів - це збереження для майбутніх поколінь Своєї Землі , яка мала потім гордо назватись - Незалежна Держава Україна !!!
Напевно, мій комент йде всупереч з Вашими поглядами на Скіфську проблему ??
ВідповістиВидалитиВелика бв тому, що "непереможність скіфів" вважається міфом сучасною історичною наукою України !!! про це і треба говорити !!!!!
ВідповістиВидалитизникло слово "проБлема"
ВідповістиВидалитислово зникло, а проблема залишилась ...
ВідповістиВидалити