понеділок, 6 березня 2017 р.

Амадоцьке озеро та Дмитро Чобіт.

Науково-популярний і ілюстрований журнал "Пам*ятки України"  надрукував у 10 номері (жовтень) за 2016 рік велику статтю-дослідження політика, письменника, історика, краєзнавця Дмитра Чобота під назвою "Клавдій Птолемей і Амадоцьке озеро" сс. 34-55 .
Так, як ця історична проблема з Амадоцьким озером є досить складною і досі невирішеною, а ще крім того шановний автор (Д.Ч.) згадав мене (Т.Д.) і навіть процитував у цій своїй розвідці - то я тут подам кілька своїх зауважень до вище згаданої статті, щоби ця історична загадка нарешті таки була розгадана.:
1. Шановний автор      Д. Чобіт здається ніде у своїй статті не згадує, що "Амадоцьке озеро" було у країні - "Європейська Сарматія" !? При нинішніх наших євробажаннях - це було би дуже доречно. У "примітках", де записана використана література я не знайшов посилання на те, що Д.ч. читав самого Клавдія Птолемея   і його "Географію", чи якусь частину, що мала відношення до наших земель.
2. Розміри Амадоцького озера Д.Ч. подає такі, С.34: "... 130-180 км, шириною 30-40 км...".
    Озеро дуже велике і Д.Ч. міг  би на сучасній карті України, чи її частині хоча би контурно намалювати це озеро і які воно займало землі ??
3. Д. Чобіт С.41 пише, що в назві Амадока, можливо трапилася помилка при переписуванні твору Клавдія Птолемея і мало там писатись - "Аводока": "озеро на бродах, озеро біля бродів, озеро при бродах" ???
Але якщо озеро було величезним, то які там  могли бути броди і хто з ними рахувався ??
Читаємо у Стефана Візантійського "Українознавство" Київ, Либідь, 1996, С. 108:
" Амадоки - скіфське племя про яке згадує Гелланік у творі "Про Скіфів". Земля їх називається Амадокією.".
Гелланік - попередник відомого Геродота, який описуючи Скіфію, зовсім не згадав про амадоків і Амадокію ?? Які були у Геродота причини не згадувати Амадокію - це ще та нерозгадана історична проблема чи загадка .
4. На С.53 Д. Ч. пише, що я (Т.Д.) згадую про "велику греблю" біля села Голосків Хмельницької області !? У своєму дослідженні я пишу таке, Тарас Дишкант "Географія" Клавдія Птолемея: карта України" Львів, Сполом, 2009, С. 34:
" Від Хмельницького вниз по Бугу до с. Голосків більше 20 км і тут річкова долина порізана паралельними (меліоративними) каналами, які в районі с. Голосків закінчуються, очевидно, що на місці цього села була природня гребля і річкова долина Південного Бугу була затоплена і утворювала озеро, яке очевидно тягнулося до нинішнього містечка Чорний Острів, якщо Птолемей подав його середину (озера). У пізніші часи вода ріки, чи самі люди прокопали русло глибше в районі Голоскова і Амадоцьке озеро зникло у природі". Але не на географічних картах...
За топографічною картою Хмельницької області Амадоцьке озеро мало в довжину 45 км і при ширині десь 2 км. Зараз у місті Хмельницькому річку Південний Буг перекрито греблею і утворено озеро-став, довжина якого близько 2,5 км - ось це ф є частинка давнього Амадоцького озера !
У річковій долині Бугу відомі поклади торфу, який, як відомо утворюється-росте   у стоячій, тихій воді (озерній). Від товщини залягання торфу можна приблизно знати скільки років існувало Амадоцьке озеро, а дослідивши природню (?) греблю біля с. Голосків геологи можуть значно доповнити наші знання про  Амадоцьке озеро.
5. Д. Чобіт С.39 пише: "Станом на 2016 рік твір К. Птолемея не видано ні українською, ні російською мовами, хоч є чимало видань європейськими та арабською мовами."
Російський переклад "Географії" Клавдія Птолемея здається є, але без нормального наукового апарату.
Вірогідно, що Клавдій Птолемей був останнім хто приклав руки до творення "Географії", а починали її творити , очевидно, ще Гней Помпей і Гай Юлій Цезар...
Проблема творення "Географії" Клавдія Птолемея" є досить складною і досьогодні ще не розв*язаною у Світі !...
Наприклад автор (Т.Д.) у вище згадуваній своїй книзі С. 52 "Амадоцькі гори" локалізував у Віньковецькому районі Хмельницької області, а "місто Амадока" С. 53 - біліло справжньою "білою плямою".
У наступній  своїй книзі Т. Дишкант   " Визначення топонімів Азіатської Сарматії, Колхіди, Іберії , Албанії та ..." Львів, Сполом, 2010, С.5 "місто Амадоку" я локалізував при "...впадінні ріки Гнилий Єланець у Пд. Буг - це район нинішнього села Троїцбке2 - Миколаївська область.
І лише у третій книжечці Т. Дишкант "Рипейські гори" Львів, Сполом 2012, С.4, я дійшов висновку, що "Амадоцькі гори" - це  Південно-Бузький каньйон !!!
Загадкову "Географію" Клавдія Птолемея пробував розгадати і києвлянин Георгій Чорний у своїй книзі "Київ досвітній" Київ , Гамазин 2014,  107-132 сторінки книги ...
Очевидно, щоби розв*язати проблему "Географії" Клавдія Птолемея - журнал "Пам*ятки України" міг би для цього зоорганізувати зацікавлених осіб: істориків, археологів, картографів, геологів, краєзнавців, мовознавців, державні наукові структури, видавців і т.п. ...













4 коментарі:

  1. Мені сподобалось, Авторе, як Ви цією статтєю класно "утираєте носа" деяким відомим історикам - що то вони досі ніяк не визначаться із важливими для нащадка Европейської Скіфо-Сарматії суто українськими територіями, малими і великими ?! Це ж їхня пряма робота - історичне і географічне визначення !! Все ж треба їм якось відпрацьовувати свої заробітні плати, нехай і не дуже великі, але розтягнуті на роки бездіяльності ....

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Ну, що Ви - Читачко, я у цій статті тільки написав про великі помилки які замітив, але дальше потрібно буде працювати УСІМ над цією "Географією" Клавдія Птолемея"... а там роботи ще ого-го !!!!!

      Видалити