понеділок, 20 березня 2017 р.

Нове про Другу скіфо-перську війну.

1. Фальшиве датування.
Недавно мене здивував такий факт: що із давнього Риму у 509 р. до н.е. прогнали останнього царя Тарквінія Гордого і почали там робити реформи. А в 510 р. до н.е. із Афін прогнали останнього тирана Гіппія і також почали робити реформи. .
Щось у тодішньому світі мало статись серйозне ? Найбільш ймовірно, це все було пов*язано із реформами Ахаменідської імперії, ситуація там ускладнилась, що імперія не змогла відреагувати на зміни у Середземномор*ї .
Історією початків Риму зацікавились в часи імператора Августа. Тоді вийшли у світ відповідні твори Тита Лівія і Діонісія Галікарнаського.
Але з тих часів відомий ще так званий Капітлійський кодекс, що зберігається у римському музеї, у якому говориться: "Дарій перейшов Кіммерійський Боспор збудувавши міст проти скіфів у 512 р. до н.е." ?
Але Геродот кн. 4,87-89 досить переконливо описує, що понтонний міст був здудований греком Мандроклом через Фракійський Боспор, а другий плавучий міст греки для Дарія збудували на Істрі-Дунаю - Геродот кн.4,97 . Про те, що військо Дарія рухалося цим маршрутом писав і Страбон !
Дослідники, які сприймають дату походу 512 р., говорять, що автори Капітлійського кодексу зробили "помилку", коли написали про Кіммерійський Боспор  (Керченську протоку) ? Але ця помилка  - це явно фальшивка ! Це виправдання: що десь в районі Кавказьких гір скіфи побили Дарія Першого, а ми (римляни, афіни) ост тут також дали цій величезній Перській імперії по-зубам . у 512 р. до н.е.
2. Сатрап Аріарамн.
Фактично, до сьогодні не міг зрозуміти цього факту записаного Ктесієм Кнідським:
"Дарій наказав капподокійському сатрапу  Аріарамну перейти у Європу проти скіфів і взяти в полон чоловіків і жінок. Аріарамн переправився на 30 п*ятидесятивесельних кораблях, взяв полон і при цьому захопив брата скіфського царя Марсагета, знайшовши його ув*язненим за якусь провину. Скіфський цар у гніві написав Дарію сердитого листа, і йому була дана (Дарієм) така ж відповідь".
Маємо тут цікаву, першу письмову  звістку, коли на наших землях запрацював міжнародний поштовий зв*язок !
Але крім всього - недавало спокою питання: - А  навіщо це було потрібно Дарію ?
Капподокія сусідила з Південним Кавказом, до ріки Аракс - все це були землі Великої Скіфії. Саме тут 529 році до н.е. скіфо-массагетська цариця Томіра розбила 200 тисячне військо засновника .Перської імперії - Кіра. Очевидно морський десант Аріарамна  напав на якусь приморську столицю одного скіфського царства в Кавказькому регіоні, для того щоби скіфи повірили в те, що Дарій збирається битися за землі кавказькі, які не вдалося відвоювати Кіру. Цілком очевидно, що тут на персько-скіфській границі Дарій залишив значний контигент свого війська (ну, як Путін зараз). Тому скіфські полководці могли усі свої резерви війська направити в Кавказький регіон для  його захисту від перського війська. Залишивши таким чином Скіфію на західній границі без стратегічного резерву, що було на руку Дарію, який сюди рушив з головними силами.
3. Болградський табір Дарія.
Геродот кн.4,1 : Після здобуття Вавілону Дарій вирушив у похід на скіфів".  За Бехістунським написом це сталося 27 листопада 521 р. до н.е.. Зимою війни не ведуться, вони починаються ранньою весною. Отож проти Скіфії Дарій вирушив 520 р. до н.е..
Але дослідники говорять, що не міг Дарій в цей рік виступити, бо йому в самій імперії прийшлося придушувати зо два десятки повстань.
Очевидно, що так думали й сусіди Дарія в ці далекі часи :))
За Геродотом кн.3,127 сатрап Оройт керував одразу трьома округами:  Фрігією, Лідією і Іонією - і ніяких повстань тут не було, тобто місцеве військо нудилося в страшній силі.
Знову далі за Геродотом кн.3,134 - Аттоса (Кіра дочка) дружина Дарія за намовою грека Демокеда ( і решту) вмовила Дарія почати війну з Європейською Елладою. Бо щоби добратись до Скіфії Дарію потрібно було ще завоювати Фракію. Фракія здалася без бою, бо думали, Дарію недо них.
Очевидно, вже перебуваючи з величезним військом у Фракії Дарій попросив руки          скіфської принцеси - про це пишуть Помпей Трог і Йордан. Але отримавши відмову (очевидно ним прогнозовану)  почав переправу через Дунай-Істр...
Геродот пише про 700 тисяч війська і зібраних 600 кораблів. Про 800 тисяч війська пише перський історик Ктесій Кнідський. Чимало дослідників заперечують ці цифри, але маючи під собою близько 50 мільйонів чоловік - хіба Дарію важко було набрати таке військо .??
Читаємо далі Геродота кн.4, 122:  " Отже, їхній обоз вирушив раніше і посувався на північ, а скіфські розвідники знайшли персів за три дні шляху від ріки Істру".
Це якраз нинішній район міста Болграда Одеської області. Тут Дарій збудував табір і став чекати вирішальної битви із скіфами....
Знайшовши археологічно-земляні залишки цього табору можна буде приблизно підрахувати з якою кількістю війська Дарій прийшов у Скіфію "свататись" ...
Тоді наша давня, яскрава Історія державності буде починатися із скіфських царів, а не недавніх руських князів.  А це плюс ще 1000 років із великим гаком.
Ага, ще в Бехістунському написі було пізніше вибито "скіфа" з високою шапкою і написом тільки однією мовою, що нібито Дарій якусь частину скіфів розбив, а якійсь поставив  свого ставленника !? Ну, так - чия  стіна : що хочу те й пишу !:))




8 коментарів:

  1. Вам, поважаний Авторе, випала честь створення дуже захоплюючої історичної оповіді, якою Ви презентуєте незвичайну і важливу частину Великої Скіфської Історії !
    Ви розкрили величезне її значення в формуванні майбутньої української Держави !!!!

    ВідповістиВидалити
  2. ...прошу пробачити, але так і кортить додати ще про розумність і чисто українську кмітливість скіфів ! це ментально, справді ж ??

    ВідповістиВидалити
  3. Недавно один серйозний дядько сказав про цю статтю, що вона не зовсім і без історіографії і т.п. Треба було мені йому сказати - що я як краєзнавець тільки - розказую: що, як було, а доказувати - це вже обовязок - науковця !!! Десь так !

    ВідповістиВидалити
  4. Надо було показати ці відгуки читачів...

    ВідповістиВидалити
  5. Необхідно було самим науковцям збирати археологічні відомості і різноманітну інформацію про життя скіфських кочівників по більшості - в приморських регіонах на півдні України, де і була більша вірогідність знаходження древніх скіфських поселень. На такий регіон можна було натрапити там, де протікає річка Берда, яка впадає в Азовське море близько Бердянської коси, а також - подалі, недалеко кургана Товста Могила, де науковцями була віднайдена ціла система вмістилищ древніх артефактів із скіфських царських поховань... Наприклад, знаменита знахідка віку - скіфська Золота царська пектораль..., знайдена відомим вченим, археологом - Б.Мозолевським.

    ВідповістиВидалити
  6. А ще, якщо можливо, додайте декілька висловів про "Малознайому історію Скіфії" (взято з попереднього Вашого коменту - від 27 серпня 2019 р.),
    адже потрібно вже створювати Велику Історію Скіфії !!!! ЧАС НЕ ЧЕКАЄ !

    ВідповістиВидалити
  7. Пане "Мері", сподіваюсь Ви як видавник і історик, не залишите цю проблему напризволяще і візьмете керівництво створення Великої Історії Скіфії в свої історикознавчі руки, адже ще раніш пішли від Вас в друк окремі ЇЇ складові, частини, глави. Більшість з них безладно і хаотично "плаває" в тому бурхливому морі історичних знань ... Ви і самі колись казали про їхнє перевидання і упорядочення (або упорядкування). А без Вас у вирішенні цієї важливої справи ніяк не обійтись !!! Допоможемо УКРАЇНІ !!!

    ВідповістиВидалити