пʼятниця, 8 грудня 2017 р.

Коментар до "Археології Одеси" Андрія Добролюбського.

Завдяки книзі невтомного дослідника Одеси Андрія Добролюбського "Археологія Одеси"  ( на рос. мові), яку видав Олег Філюк, Одеса-Київ 2014 року, відкрилася важлива сторона Другої скіфо-перської війни 519 р. до н.е..
Про хід Першої та Другої скіфо-перських війн  можна прочитати у моєму блозі "История Грузии..." (рос. мова).
За Геродотом Дарій Перший проти Скіфії зібрав 700 тисяч війська і 600 кораблів, а Ктесій Кнідський пише про 800 тисяч без згадки кораблів.Очевидно, що на флот Дарія припало 100 тисяч чоловік. Чимало дослідників сумніваються, що Дарій міг зібрати таку кількість війська, хоча інші дослідники вважають, що величезна Перська імперія могла мати населення кількістю до 50 мільйонів чоловік.
Напевно, у кожного, хто старався зрозуміти хід цієї Скіфо-перської війни 519 р. до н.е. виникало питання: а що робив в той час флот Дарія , якщо для Дунайської переправи було використано від 100 до 200 кораблів при ширині Дунаю тут у 1000 метрів ??
 Андрій Добролюбський у згаданій книзі стор. 79-89 коротко розповів про археологічні розкопки біля палацу Воронцова. : Що тут було  .знайдено культурний шар періоду Другої скіфо-перської війни, зокрема яма із схованим великим рибальським неводом, домашніми речами, ще виявлені ями для зберігання зерна. Дослідження показало, що населення тодішньої Одеси назад не повернулося, до своїх хат, до рибальства ? Між наступним культурним шаром, як пише А. Добролюбський С. 88 лежить "стерильна  прослойка". Що ж тут трапилось тоді ?
Очевидно, коли сухопутна величезна армія Дарія ще переправлялась через Дунай  (чи тільки готовилась) , а потім будувала табір біля нинішнього Болграда, а ще 8 укріплень від Дунаю до сюди, чи строїлась для генеральної битви проти скіфів - решту флоту Дарія поділилось на групи і раптово атакувало приморські поселення  Скіфії...
В результаті чого все населення тодішньої Одеси було вибито, а місто спалено. Якби, якась частина неселення залишилась живою, то вони пізніше могли би забрати цінні речі свої і сусідів, але цього не сталось.
Для чого це було потрібно Дарію ? Адже відомо, що всі імперії трималися і тримаються на страху і смертях, а ще таким чином хотів він налякати скіфів і проскіфськи налаштованих греків.
Автор (Т.Д.) вважає, що на початку заселення греками  приморської частини Скіфії майже ніяких протистоянь не виникало між греками і скіфами, бо не було причин для цього, це сталося значно пізніше.
Скіфські греки торгували  із скіфським землеробським населенням, збираючи  партії зерна у своїх ямах для загрузки кораблів, які приходили очевидно із всєї Еллади.
Цілком очевидно, що серед Дарієвого флоту переважали греки, а серед них були й ті греки, які добре знали Скіфські приморські землі, коли сюди припливали за скіфським хлібом.
Тому тепер зрозуміло, чому про це Геродот нічого не написав, про цю запеклу боротьбу проперських греків із проскіфськими. , як він не написав про кількість чоловік у Дарієвому флоті, а тільки згадав число кораблів.
Такий жорстокий удар  по тодішній Одесі-Гарпіс можна ще й пояснити тим, що тут лимани Жаджибейський і  Куяльницький своїм запахом  асоціювалися із  диханням підземного світу мертвих, і Дарій хотів унаочнити цей світ мертвих і що він ним може керувати...
Недавно, інша імперія 2 травня в Одесі також хотіла посіяти панічний страх серед жителів міста.
З 500 по 449 рр. до н.е. тривають Греко-перські війни і грекам дуже були потрібні приклади успішної боротьби із персами. Тому скіфи цілком заслужили у греків звання - "непереможних" !
На Жеваховій горі на деякий час було влаштовано одне з найбільших давньогрецьких святилищ у Північному  Причорномор,ї (А. Добролюбський , С. 131) . Перед тим на деякий час ( 25 років - А. Добролюбський С. 89) було знову заселено територію в нинішньому районі палаці Воронцова. Очевидно, що сакральна зона Жевахівського святилища була розширена аж сюди і жителі переселились в інше місце, а ту влаштували могильник (для багатих) ?
Щоби все було достовірно відомо, потрібно розкопати повністю якусь частину Приморського бульвару, накрити розкоп капітальним скляним дахом ( як у Парижі), тут же збудувати скляне приміщення Музею, де будуть зберігатися усі тутейші знахідки (фонди), а цікаві і дорогі речі  виставити у  "габльотках" з підсвіткою. Габльотки - це оглядові вітрини, про них згадував колись одесит Юрій Липа "Призначення України" Львів 1992, С. 43.
Хідник із сталі з бордовим штучним килимовим покриттям підняти десь на метр чи більше від рівня розкопу і прокласти його до виявлених цікавих об,єктів. Під хідником можна прокласти різну електропроводку, сигналізацію, вентиляцію і т.п.
Для праці у фондах Музею Приморського бульвару  приїздитимуть науковці із всього Світу, адже це безсумніву буде дуже унікальний заклад !!!
А Геродот брехун і фільсифікатор Скіфської історії, адже він писав свою Історію вже після завершення Греко-перських війн, коли приклад скіфів вже не був актуальним для Еллади, на це треба зважати...

4 коментарі:

  1. ... А ще потрібно зважати на безпрецедентний опис Автором стародавніх одеських подій, які Він дослідив на основі своїх історичних знань та розумової аналітики !

    ВідповістиВидалити
  2. Просто - Історія це є вміння інтерпретувати виявленні факти !!!

    ВідповістиВидалити
  3. Ви маєте рацію і грамотно розмірковуєте. А цей Авторський вислів просто на очах стає класичним !)

    ВідповістиВидалити