Ніколи не думалося, що прийдеться писати про часи зааснування Києва-Самбатаса-Кізовії, але історичні факти склались в ось таку можливу конструкцію нашого минулого. Отож шановні, глянемо на цифри: звідкіля вони взялись, і як арифметично склали ймовірну кількість років нашій Столиці. Отож по-пунктам:
1. У 8213 р. до н.е. сталася так звана "Білінгенська катастрофа" - заламався Скандінавський льодовик і на наших землях трохи потеплішало - замість прильодовикової тундри появились холодні сосново-березові ліси (Л. Залізняк 1994, С.61). Звичайно, що у цих лісах ще не було плюща, адже він виходець із субтропічних гірських лісів Євразії.
2. Є така наука - палеоетноботаніка. Вона встановила, що неолітичні землероби, які прийшли з Ближнього Сходу до нас, принесли з собою такі перші одомашнені рослини: плінчасті пшениці: однозернянку і двозернянку, голозерновий і плінчатий ячмінь, а з бобових: горох, чечевицю і віку ервілію. І сталося це в 5500-5000 рр. до н.е. (Г. Пашкевич 2002, С.286). Це початок Трипілля. Можливо тодішні "трипільці" принесли з собою щей розсаду плюща - цієї незвичайної для них рослини !? Можливо, плющ якимось природнім шляхом прийшов сам на праукраїнські землі ? Думається, що у майбутньому науковці на це питання знайдуть відповідь.
3. У 1996 році Старокиївська археологічна експедиція біля площі Львівської, що у Києві зробила розкопки на 1500 метрах квадратних, ну це приблизно чотирикутник із сторонами 30 на 50 метрів. Піврозкопу там займало укріплене поселення трипільської археологічної культури ! Датується це поселення 3400 - 3200 рр. до н.е. Загалом на нинішній території Києва знайдено 21 об*єкт трипільської археологічної культури .
Історична особливість "Львівської площі" в тому, що в часи Київської Русі тут були так звані Жидівські ворота, тобто тут йшла західна границя руського Києва ! Як пишуть науковці в цьому місці спостерігається "складний вузол фортифікаційних споруд" !
Найбільш вірогідно, що руські фортифікатори Києва тільки повторили в масштабі один до одного трипільських майстрів ?! І хоч оборонний трипільський рів був глибиною всього один метр і шириною 2,15 м, то скоріше всього цей рів маркував тогочасну міську територію Києва. Період трипільського Києва характеризувався "розквітом культури та розвитком протоміст. Розквіт гончарного ремесла, металобробки..." (Н.Б. Бурдо , М.Ю. Відейко 2008, С.74).
Прості сільські поселення можуть зватись - Вишневе, Зарічне, чи там Октябрьськоє :)), а от іменування міста, та щей столиці - це вже серйозна справа громади !
Відомо, що грецька мова найскоріше відокремилась від індоєвропейської мовної сім*ї, а це певною мірою говорить про сиву давнину вживання нашими предками спільного слова із праеллінами - "кізовія" - "плющеносна", щодо первісної назви Києва - Кізовії !
Беремо середнє арифметичне від трипільського укріпленого поселення, що на Львівській площі, це буде 3300 років до н.е., добавляємо нашу еру - 2015 років.. . і виходить - 5315 років Києву ! Все просто, ніяких махінацій !:))
Загалом, можна сказати, що насьогодні ми знаємо тодішню назву одного (першого) трипільського міста Кізовії-Києва !!!
ГЕНІАЛЬНО ! ПРИГОЛОМШЛИВО ! НАДЗВИЧАЙНО !
ВідповістиВидалити"Все просто, ніяких махінацій!",-- пише Автор в кінці своєї статті. Все просто?..
Та ні, шановний Авторе, не зовсім просто, вірніше зовсім не просто ! Це Вам казати просто з висоти польоту Ваших неймовірних знань ! Адже на створення цього допису Вам знадобилось поперевертати величезний масив історичного матеріалу, шар за шаром, починаючи ще з Льодовикового періоду !…І дійти до такого надзвичайно "простого" висновку !!!
А початок Трипілля ! Можливо, за моїм припущенням, то були часи легендарних царів: Кия, Щека, Хорива та Либіді (які вважаються засновниками стольного міста) ?!...І ось доречно, вчасно проведений археологічний розкоп в центрі Київа, біля Львівській площі, який відкрив Світу трипільські поселення, фортифікаційні споруди і зразки культурних цінностей! А якщо до геніальних авторських підрахунків додати ще часи створення Трипільських будівель і споруд, які розкрились в розкопі (можливо, і 1000 років), то результат віку Києва виявиться набагато більшим? Сподіваємось, за словами нашого Автора, що "у майбутнбому науковці на це питання знайдуть відповідь"!!! Почекаємо...
Легенда про Кия, Щека і Хорива - тільки повторює світову тенденцію про засновників (чогось): трьох або двох братів !!! Нічого особливого в ній немає !!!
ВидалитиТак,особливого немає нічого, але хтось (хай навіть і ті брати!) мав розпочати на цьому місці будувати хоча би собі першу хатинку-землянку, бо край необхідно було десь укритись від непогоди ! Це і було заснуванням майбутнього Кіссовія (Києва)! Надіюсь, що на той час там вже потеплішало, і довкола буйно в'юнилися розкішні плющі - кіссиї, "кісси", мов гарні "поцілунки" природи...Згодом, вони обвили геть все навкруги, прикрашаючи собою (а також і скріпляючи) стіни всіх будівель і всю доокружну "інфраструктуру"! І мабуть від цих плющів-кіссів поселення стало зватись "Кіссовія"(Кізовія), яке поступово перетворилось в співзвучну назву "Київ"! Таким чином, могла відбутись така лінгвістична трансформація : Кіссовія - Кізовія - Кизів - Київ ! Ось такий хід моїх фантазійних думок, та хто зна, може вони й вірні ?!
ВідповістиВидалитиТолько сейчас заметила в Вашем комментарии классный стилистический оборот:
ВідповістиВидалити"мировая тенденция об учредителях" - такую версию в руськом варианте мне прислал е-мейл! По-украински, как и в Вашем блоге, этот оборот звучит совсем по-другому:"світова тенденція про засновників" ! Так что, Кий, Щек і Хорив оказались обыкновенными учредителями! Тогда, кто у них "спонсоры - МВФ ?
Київські погарби були заселенні ще задовго до Трипілля і міфічних братів: Кия, Щ)ека і Хорива і їхньої сестри Либіді.
ВідповістиВидалитиКиїв походить прямо від "кия" !!!
А що, моя версія Вам не сподобалась про "плющівське" походження назви "Київ"- від "плющеносний - Кіссовія" - це ж саме Ваш первісний варіант! А Ви знову - від
ВідповістиВидалити"кия" !!!
Прошу не змішувати: кия з плющом !!!?:))
ВідповістиВидалитиНу тоді зупинимось на "дорозі поцілунків"- Кіссові'і...
ВідповістиВидалитидобре !!!
Видалити1 травня 2023 р.
ВідповістиВидалити