Цієї пізньої осені 2018 року весь Світ святкує 100-річчя закінчення Першої світової війни у якій брали участь 48 держав із 59 тоді наявних.
У лавах тодішньої російської армії було 4 млн. українців, а у цісарській - більше 300 тисяч - "Історія України" Львів 1996, С. 213.
Національна Академія Наук України для Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради Укарїни в лиці академічних істориків мала би написати Комюніке про результати цієї війни для українських земель і тодішнього населення, і розповсюдити його по всьому Світу !
Це і зараз не пізно зробити, адже закінчення цієї війни є досить ювілейне...
Хочу коротко розповісти про свого діда Дишканта Андрія Мартиновича, який народився на Сокальщині, здається у селі Мошків (нині Гута) 19 серпня 1894 році, а помер 1 квітня 1982 року у селі Яблунівка Буського району Львівської області і похований на яблунівському цвинтарі.
Одного разу моя тітка Євгенія (дочка мого діда Андрія) коротко (що знала ?) розповіла мені один випадок із воєнної історії Андрія Дишканта:
" Дідо служив в гусарах, в артилерії на Італійському фронті. Вході якоїсь битви, він ледве врятувався, перепливши річку П,яву на дошці . Потім попав у полон до італійців, а пізніше вернувся додому..."
Отож, що мені вдалося взнати з Інтернету, адже ніякої книги на українській мові чи перекладеної (здається) про хід Першої світової війни й досі у нас немає !
Мій прадід Мартин Дишкант, розповідають родинні перекази, десь 4 роки був на заробітках в Америці, очевидно, на шахтах. Заробив грошей і повернувся у Сокальщину. Прикупив землі і був господарем...
Очевидно, що тоді багаті люди йшли служити у "багаті" красиві війська - типу гусарів. В тодішній австро-угорській армії були ще улани і 16 полків гусар, яких набирали переважно з угорських земель, і ділова мова з 1914 року там була - угорською. Колись внучка діда Андрія - Леся, підтвердила, що дідо Андрій знав угорську мову.
Цілком можливо, що дідо Андрій і служив в одному з гусарських полків Австро-Угорщини. Очевидно, що у Відні чи Будапешті є списки і справи усіх полків і гусарів, і якась їх частина є в загальному доступі, в Інтернеті....
24 жовтня по грудень 1917 року на Італійському фронті відбулася битва при Капоретто і австро-угорські війська вийшли на лівий берег ріки Пьяве, яка впадає в море, недалеко відомого міста Венеції.
15-23 червня 1918 року австро-угорські війська пішли в наступ через річку Пьяве. В той час у верхів,ї ріки в Альпах випали рясні дощі - так що почалася повінь, яка знесла усі мости-переправи на річці.
23 червня 1918 року австрійське командування дало наказ відійти назад, на лівий берег Пьяве.
Дідові Андрійові це вдалося зробити, перепливши ріку Пьяву на дошці назад... В ході наступу австро-угорські війська втратили кілька десятки тисяч солдат...
Що, дідо Андрій служив в артилерії - свідчить те, що він привіз з цієї війни саморобну щітку для чищення взуття, адже для чищення стволів гармат солдати використовували тоді спеціальні "щітки" і очевидно вміли їх виготовляти.
Серед гусарських полків був полк Радецького, в якому грали Марш Радецького, нині тим маршем закривають знаменитий Віденський бал.
Можливо ім,я діда Андрія писали там на французький манер - Андре, чи по угорськи - Андраш ??...
На жаль, і досі немає відомостей про хід і результати Першої Світової Війни, та Її значенні для долі української нації. Про все це свідчать дуже значні порівняльні цифри, приведенні Автором даної праці Тарасом Дишкантом, який є прямим родичем (онуком) учасника тієї війни - Андрія Мартиновича Дишканта :
ВідповістиВидалити"У лавах тодішньої російської армії було 4 млн. українців, а у цісарській - більше 300 тисяч"учасників армії, і ці цифри багато про що свідчать людству - цікаво би взнати про подробиці щодо долі саме українців в тій війні ...
За видатні події Авторської статті, за красиві гусарські полки, в яких служив дід Автора, за знамениту фамілію ДИШКАНТ, за гарний Марш Радецького, який і досі прославляє радість життя - дуже вітаємо нашого Автора, Тараса Петровича Дишканта !!! Успіхів !
Дякую пані Надіє !!! Так багато написали про проблеми Історії української щодо Першої світової війни...
ВидалитиДумаю вони з часом будуть вирішені...
Ще раз дякую...
Так сталось через щире вподобання Вашої розповіді, пане Тарасе... Мабуть Вам нелегко приглянутися і вникнути в мої роздуми, бо часу бракує, але я написала від всієї душі - з наголосом не на проблемах війни, а на вадах нашого життя ....
ВідповістиВидалитиВади життя треба справвляти по мірі можливостей...
ВідповістиВидалитиПочнемо наррразі це робити чи "по мірі можливостей" ???
ВідповістиВидалитиВади нашого життя !? Скажите таке - недооцінюєте себе...
ВідповістиВидалитиАвтор видалив цей коментар.
ВідповістиВидалитиАдміністратор блогу видалив цей коментар.
ВідповістиВидалитиДякую Автору і Адміністратору(обом відразу!) за трудомістку операцію по
ВідповістиВидалитивидаленню моїх коментарів, а насправді - то було їхнім дуже болісним Актом вигнання мене назовсім з цього Блогу !!!
Адміністратори - вони такі - люди суворі, дотримуються всіх приписів... інакше вони би звались зовсім по другому...:))
ВідповістиВидалити...вони би напевно, звались "зовсім по-другому" - (асенізатори ?) простіть за безапеляційність !
ВідповістиВидалити