неділя, 16 березня 2014 р.

Амадокія: походження назви.

В "Описі племен" Стефана Візантійського пишеться таке:" Амадоки - скіфське плем*я про яке згадує Гелланік у творі "Про Скіфів". Земля їх називається Амадокією". Гелланік попередник Геродота, але цей батько історії зовсім не згадує амадоків коли описує Скіфію. Досить широко про Амадокію згадується у "Географії" Клавдія Птолемея: тут є і Амадоцьке озеро і гори і місто і народ амадоків. Написання основи "Географії" автор (Т.Д.) вважає припадає на часи Г.Помпея та Ю.Цезаря, а також, що центральна частина Амадокії це був басейн Південного Бугу. Чому Геродот не згадав про амадоків - він дуже упереджено ставився до скіфів, очевидно, через позицію верхівки еллінського суспільства.
Ось, як описує Скіфію Геродот кн.4,17: "...Над алізонами живуть скіфи-оратаї, які сіють пшеницю не для їжі, а на продаж... Оці народності живуть у здовж Гіпаніса на заході від Борисфена". Як бачимо це регіон Південного Бугу, а "скіфи-орачі" це зашифровані Геродотом амадоки. Очевидно, що найвигідніше транспортувати зерно пшениці до Ольвії було річковою системою Південного Бугу за допомогою човнів.
Також очевидно, що після жнив амадоки не могли відразу все зерно призначене на продаж грекам їм відвезти - для цього потрібні були місця для їхнього зберігання - елеватори по-сучасному, тай амадоки, які проживали подальше від Бугу - їм доводилося зерно підвозити волами до відповідного місця зберігання.
"Ама-докія" - слово двоскладове: "ама" - очевидно це скорочення від слів гам - їсти, гаман - мішочок, гамазин - магазин, гамуз, гамувати і т.д. Док - з англійської мови - споруда для ремонту й огляду суден, а також для суднобудування. В російській мові слово "ток" має аж три значення:1. потік води чи повітря 2. місце для токування птахів 3. спеціальна площадка для зберігання зерна (українською - тік).
На сьогодні слово "амадоки" можна перекласти, як "місця для зберігання зерна, для його подальшого транспортування річкою". Відомо, що чим в глиб історії спорідненні мови мають більше спільних слів.. Чи є подібне слово з подібним значенням у мовах іранської групи мені невідомо, але очевидно, що амадоки до іраномовності не мають ніякого відношення!
Звичайно, що "амадоки" так себе не називали, це їм таку назву дали давні греки, і ця назва зберігалася навіть після зникнення Великої Скіфії (7-3 ст. до н.е.).

1 коментар: