Інформаційна епоха на землях України почалася з широкого використання власного писального паперу, який почали виробляти місцеві папірні. Найдавніша папірня України була збудована (відома) з 1539-1541 років в передмісті Ліпибоки міста Буська. Про це можна прочитати у досить інформативній книзі Ореста Мацюка "Папір та філіграні на українських землях" Київ, Наукова думка, 1974 р. видання. у цій книзі автор подає й опис 146 папірень, які йому вдалося віднайти на наших землях, дає короткий опис виробництва самого паперу, фотографії, документи, альбом самих філіграней (водяних знаків) та ще інші цікаві розділи для тих хто цікавиться данною історією. Хто побачить в каталозі якоїсь бібліотеки цю Книгу - візміть, погортаєте, буде Вам цікаво, безсумніву.
В Буську де була папірня й досі це місце називається - Папірнею. Ось всього три речення із згаданої книги С.29 :" На середину 16 ст. припадає найбільш інтенсивна діяльність папірні. Її продукція користувалася великим попитом на львівському ринку. Тоді всі міські гродські та земські книги Львова, Буська, Белза, Галича, і Теребовлі писалися переважно на буському папері".
У 1575 році внаслідок татарського нападу вона перестає діяти на три роки.Далі з переривами в роботі папірня пропрацювала до 1714 року - коли її зруйнувала велика повінь на Західному Бузі. робота папірні була відновлена лише в 1780 році, остання її філігрань відома на документах за 1788 рік.
Покищо на місці існування найдавнішої папірні України немає ніякого пам*ятного знаку, але віримо, що завжди так не буде...
Немає коментарів:
Дописати коментар