Про село Буського району - Грабова я вже раніше писав. На захід 1200 метрів від цього села є невеличке село Будиголош. Недавно, знову, довелося побувати у цій місцевості , ще раз звіритися із топографічною картою... і віднайшлася маленька сенсація !
З півночі села Грабового проходить меліоративний канал, який має початок в с.Будиголош і який в цілому є притокою Стиру-Прип*яті-Чорного моря. Всього 500 метрів на південь в Будиголоші проходить інший канал, який впадає у Зах. Буг - Балтійське море. Цей канал явно прокладено невеликою річковою долиною. Взявся провіряти. Далі за картою цей канал між селами Яблунівка і Побужани має "обривисті береги". Довелося і туди в поле з*їздити - так дійсно це річкова природня долина. Тобто до прокладання каналу по ній текла річка. І екіпажі човнів, які перебирались з однієї річкової системи Чорного моря до Балтійського моря в районі нинішнього села Будиголош додали по-прямій лінії, волоком всього 500 метрів. Тоді назву цього села можна вивести від словосполучення: "буди - голос", тобто давай знати голосом про наближення притокою Зах. Бугу подорожніх до с. Грабово.
Якби Будиголош знаходився не на Головному Європейському вододілі, то можна було би виводити походження цієї назви від "буда" - лісового поташного промислу, тим більше, що кілометрів три у лісі від с. Будиголош є урочище Дідова Буда, де із попелу деревини добували поташ.
Коли археологічно все підтвердиться, що цей Грабівсько-Будиголошський волок працював у 2-3 ст. н.е., то українська мовознавча наука отримає цікаве слово "буди-голос" з тих давніх часів і зможе його використати у своїх реконструкціях давньої української мови. Тоді напевно, буде соромно говорити, що український народ і мова сформувалися із ранніх слов*ян (6-8 ст. н.е.).
Немає коментарів:
Дописати коментар