За картою Ф. фон Міга (1779-1782 рр.) центральна частина міста Буська має вигляд голови птаха із шиєю. Дзьоб цього птаха повернутий на схід і це є піщана коса відкладень ріки Західний Буг. Площа Ринок із ратушою цілком подібна до ока. "Дзьоб" це вулиці Шкільна і Сонячна. За розповіддями жителів цих вулиць при забудові цього району було знайдено чимало людських кістяків. Найбільш вірогідно, що тут був давній буський некрополь. Голова від шиї відділена прокопаним ровом. Цей район міста "голова" має історичну назву - "Старе місто" і культурний шар тут сягає 5 метрів і воно фактично є недослідженим.
"Шия" складається із двох частин. Більша частина шиї ще ділиться на дві частини не глибоким ровом. Цей рів немає сполучення із водами Зах. Бугу. Ця шия має також історичну назву - "Середнє місто". Тут знаходиться відомий палац Бадені і культурний шар тут сягає більше 4 метрів.
Остання частина шиї перерізається двома ровами, які заповненні водами Полтви і Бугу. Історична назва цього району - "Нове місто". Тут збереглася частина валу , який датується кінцем 10 ст. Але археологи називають цю частину міста "Великим городищем", культурний шар тут сягає 2,5 метри.
"Шия" цього буського птаха утворилася від більшого розмивання Полтвою і Бугом тут їхнього межиріччя. В даному разі "шию" перерізають аж чотири штучно викопані рови. З історії Буська відомо, що і раніше для кращої оборони міста рови поглиблювались. Цілком можливо, що менші рови на "шиї" буського птаха могли бути прокопані і в більш давніші часи, а ніж давньоруський чи слов*янський. Довжина ровів тут зовсім невелика, трохи більше ста метрів, тут непотрібно було великих затрат праці щоби провести фортифікаційні роботи.
Один із дослідників археології Бужська-Буська Володимир Петегирич пише, що знайдене слов*янське житло 8-9 ст. на території "шиї" буського пташка "Середнього міста" належало до "неукріпленого селища" - "Матеріали і дослідження з археології Прикарпаття і Волині" Випуск 11, 2007 р., С.106 . Очевидно, що шановний дослідник тут помиляється. Якщо ще згадати, що назва міста Бужськ співпадає із назвою великого слов*янського племені бужан. Не міг же один із головних центрів цього племені бути неукріпленим ?!
Бужськ - це досить непросте місто в історико-археологічному плані!..
Немає коментарів:
Дописати коментар