Газета "День" за 18-19 січня 2019 року опублікувала статтю Миколи Тимченко "На Маланку в Осички" про те, як у селі Осички Савранського району Одеської області проходить святкування Маланки. Стаття із кольоровими фотографіями.
Свято Маланки не таке просте, як може здатись на перший погляд. У своїй книжці "Тисовецькі старожитності" Чернівці 2002 року я (Т.Д.) записав, як проводилась Маланка у селі Тисовець Сторожинецького району Чернівецької області. Це статті С.11 " Тисовецька Маланка" і С. 14 " Неври з Буковини".
Тисовецьку Маланку очолювали двоє Калфів-генералів. Пізніше в словнику англійської мови я знайшов, що можливо "калфа" - це молодий бик !?
Сама тисовецька Маланка складалася із двох частин: Діганії і Саржі. Саржа вважалася "чистою, панською" у ній збиралися неодруженні юнаки. У Діганії всі були в масках і костюмах різних персонажів. Ще Діганія водила Ведмедя, на другий день (14 січня) Ведмеді різних Маланок в центрі села сходились у двобоях. Свята із ведмедями можна віднести ще доземлеробську епоху !?
Ще у Діганії "читарали-чітарали" - насміхалися над помилками односельців, які ті зробили за минулий рік - насміхалися у вигляді читання-співання своєрідних коломийок....
Маланкарі били землю та людей великими пастушими батогами - гарапникаи - таким чином пробуджували від сну Землю і людей бо народився Новий рік.
Осичківські костюми маланкарів здається подібні на костюми, що використовуються подібним чином у Болгарії !?
Одеський університет є одним з провідних університетів України і може на високому науковому рівні описати і розібратись із народним святом Маланки у Савранському районі, порівнявши його з іншими новорічними святами у Світі.
Різні костюми Маланки, старі і нові фотографії, фільми, розповіді, спогади - все це може стати експонатами цікавого Музею, а ще наукові статті, книги і т.п.
При правильній організації подивитись на Маланку в Осичках та інших селах Савранського району будуть приїзджати - гості, туристи, науковці...
Немає коментарів:
Дописати коментар